Manga Project Poland

Lubisz rysować, pisać opowiadania, znasz się na programach graficznych? Jeśli twoim marzeniem jest rysować mangę. To miejsce jest dla Ciebie. Pomożemy ci rozwinąć talent, znaleźć partnera. Wszyscy marzymy o tym samym.


#1 2012-01-25 08:44:02

 Mukuro

Administrator

32973951
Call me!
Skąd: Namimori
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 95
Punktów :   
WWW

Materiały do pracy

Mam do was prośbę.
Niektórzy z was na pewno mieli już z tym tematem styczność. Podzielcie sie swoim doświadczeniem z wszystkimi tymi którzy nigdy w tych tematach nie pracowali. Powiedzcie jakich wy programów używacie do rysowania i obróbki zdjęć w czym najlepiej i najłatwiej się pracuje. Ale także jeśli chodzi o metody tradycyjne. Jakie kredki, pisaki, pro-markery, tusze, rastry, gdzie zdobyć asortyment dla młodego mangaki.
Pomóżmy sobie nawzajem (;


http://img9.imageshack.us/img9/4474/23833974p0.jpg

Offline

 

#2 2012-01-25 13:48:13

 Ikaori

Nowicjusz

Skąd: Yume no tokoro
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 57
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

Jak już mówiłam nie jestem rysownikiem, ale wiem, że dla wielu PS jest na początek za trudny, a dodawanie rastrów jest prawdziwą magią, a ich nauka oraz wykorzystanie to problematyczne sprawy. Podobno GIMP się w tym sprawdza. Co do samegg rysunku, to na początek ołówek, a następnie poprawianie szkicu cienkopisem i może atramentem, dla bardziej zaawansowanych.


漫画家になりたい!

Offline

 

#3 2012-01-25 14:31:02

 kaze

Nowicjusz

status kazakami@aqq.eu
1162305
Zarejestrowany: 2012-01-25
Posty: 11
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

Co do wersji papierowej proponowałbym:
Szkic ołówkiem twardym 2H lub 3H bez dużego docisku.
Linie cieni niebieska kredka, też delikatnie.
Następnie na odbitce tusz, lub na oryginale tak by pozostawić niebieskie linie cieni.
Co do konwersji na cyfrowy, szkic musi być poprawiony, ułatwia to prace po skanowaniu.
Skanujemy oczywiście w dużych rozdzielczościach DPI
Ink'owanie (tuszowanie cyfrowe) w PhotoShop'ie nie jest takie trudne, kilka tutoriali z google lub deviantArt'a

Jeśli chodzi o montaż poszczególnych rysunków pod okienka
proponuje już inna aplikację.
Można też szkicować jeśli ma się tablet, bezpośrednio cyfrowo na PC, ale proponuję pierwszy sposób ze względów estetycznych i moim zdaniem ułatwiających pracę. No bo kto by nie chciał potem kupić naszych cudownych CellArt'ów

Do szkicowania cyfrowo:

SketchBook Pro.

Jeśli kolor w projekcie (okładka itp.):

Corel Painter 11


Natomiast składanie rysunków w jedną gotową stronę i rastrowanie proponuję:

Manga Studio.
Ewentualnie do wsparcia Adobe InDesign

Program potrafi tworzyć okna, dymki, no i posiada paletę rastrów

Jeśli chodzi o materiały jedyne co przychodzi mi na myśl to strona i sklep Waneko.
Jednak z doświadczenia powiem że, dobry rysownik każdym ołówkiem da rade czy nawet długopisem/cienkopisem.
Co do tuszu, zaawansowani jak najbardziej stalówka z obsadką, lub też nowoczesne zasysające jak pióra sprzęty, które można wychaczyć w hurtowniach materiałów plastycznych/biurowych.
Mniej zaawansowani proponuje cienkie markery i rapidografy, jednak uwaga na przetrzymywanie w jednym punkcie co powoduje kleksy na papierze!

papier im bielszy tym lepiej proponowałbym ustalić jedne rodzaj papieru łatwo dostępny dla wszystkich, jeśli tworzymy wersje z obróbką cyfrową, proponowałbym lepszej jakości papier do drukarki, idealnie nadaje się do skanów.


tusz proponuję inny niż Hero, gdyż jest zbyt jak dla mnie rzadki, mimo że jest tak dobrze dostępny.

Jak na razie to by było wszystko co przychodzi mi do głowy


Kiedy zniknę, dobrze pilnuj grobu, koniku polny.
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/420368_356785947684433_100000590924765_1285502_2083260727_n.jpg

Offline

 

#4 2012-01-25 14:42:55

 Mukuro

Administrator

32973951
Call me!
Skąd: Namimori
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 95
Punktów :   
WWW

Re: Materiały do pracy

Wow!
Powiem jedno Kaze zaskoczyłeś mnie o to miło ^^
Widze że masz już doświadczenie w tym, a masz może jakieś prace które można oglądnąć?


http://img9.imageshack.us/img9/4474/23833974p0.jpg

Offline

 

#5 2012-01-25 16:35:43

 Viuu

Nowicjusz

9009622
Call me!
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 12
Punktów :   
WWW

Re: Materiały do pracy

kaze napisał:

Co do wersji papierowej proponowałbym:
Szkic ołówkiem twardym 2H lub 3H bez dużego docisku.

Mój nauczyciel od rysunku radził mi szkicować nie za twardym ołówkiem np. 2B, ewentualnie HB. Ale może też zależy to od rodzaju ołówków. Ja musiałam szkicować 3B bo miałam dziwne ołówki (choć drogie jak cholera), bo 1H i 2H były strasznie twarde, a 2B też w sumie był za twardy jak na 2B . Ale kto jak woli.

Nie polecam korzystać z tuszu, jeżeli jakaś osoba ma pierwszy raz styczność z nim , ja już się na tym wywaliłam kiedyś XP. Pisakami też nie radzę, bo podczas skanowania kolor jest wyblakły. Najlepsze są jednak cienkopisy . I to w sumie tyle co mam do powiedzenia, bo jakoś nie drążyłam więcej tego tematu, bo jak na razie nie miałam po co XP.

Offline

 

#6 2012-01-25 16:57:58

 Ikaori

Nowicjusz

Skąd: Yume no tokoro
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 57
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

Viuu to też zależy od własnych priorytetów, są osoby, które rysują kilka lat i dalej wolą cienkopisy, a są takie, które robią to mniej czasu i działają z atramentem...


漫画家になりたい!

Offline

 

#7 2012-01-25 21:44:03

 Viuu

Nowicjusz

9009622
Call me!
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 12
Punktów :   
WWW

Re: Materiały do pracy

Wiesz bardziej mi chodzi o to, że jeżeli osoba ma styczność pierwszy raz z atramentem, to nie radzę korzystać do poprawiania kontur. Bo
a) można porobić kleksy
b) jeżeli nie ma się wprawionej ręki, będą faliste linie
c) brak kontroli nad grubością linii (chyba, że się załapie o co chodzi, to spoko)

Oczywiście jeżeli ktoś ma czas, tusz i chęci może ćwiczyć ;D. Ćwiczenia czynią mistrza ;D.

Offline

 

#8 2012-01-26 10:21:59

 Ikaori

Nowicjusz

Skąd: Yume no tokoro
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 57
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

Na pierwszy raz to wiadomo, ale jeżeli nie będzie ćwiczył to się nigdy nie nauczy, a czasami może i dobrze, jeżeli przez to zniszczysz swoją wcześniejszą pracę, bo już nigdy więcej do czegoś takiego nie będziesz chciał dopuścić, a wtedy jeżeli masz siłę samozaparcia to nauczysz się pracy z atramentem jeszcze szybciej;).


漫画家になりたい!

Offline

 

#9 2012-01-26 16:43:15

 Konan

Nowicjusz

33682749
Zarejestrowany: 2012-01-25
Posty: 18
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

Hm, co by tu poradzić ... Z metod tradycyjnych to ołówek xd , dla tych co lubią cieniować to miękki ołówek 6B(ale się za bardzo nie znam xD mówię to tylko z własnego doświadczenia chociaż nie rysuję długo. Jak się już bierze za rysowanie mangowego komiksu to można od linijki robić kadry, ale to długo zajmuje, więc ja jak teraz rysuję taki komiks to krzywe kadry nawet nawet wyglądają, nie rzuca się to w oko, więc można spokojnie bez linijki xd ... Z programów graficznych to gimp i photoshop, ale przez użyciem trzeba się z jakimś poradnikiem zapoznać xD

Offline

 

#10 2012-01-26 19:06:26

 Natsumi

Moderator

6747526
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 25
Punktów :   
WWW

Re: Materiały do pracy

Ja tam do szkiców radzę używać ołówków w zakresie 2b-8b, najlepiej bez drewienka,  Do przeniesienia hb najtwardszy, ołówki poniżej to jednak głównie ołówki kreślarskie lub jak kto woli zastępstwo dłuta któremu żadna siła nie poradzi xD fajny efekt w szkicu może też dać węgiel ale to tylko w połączeniu z lakierem do włosów

Co do tuszu to fakt, kwestia wprawy ale często winą kleksów jest źle dobrany rozmiar i rodzaj stalówki, jej grubość itd oraz tego w co tą stalówkę wepchniemy, najgorsze są rączki plastikowe, lepsze są drewniane ;D

I nie radzę używać gumek chlebowych x-x na dłuższą metę nie warto.

A co do wypełnienia kolorystycznego to polecam ruskie akwarele, drogie jak czort ale warto ^^ ewentualnie kohinorowskie kredki akwarelowe, nie tak dobre ale o wiele tańsze, a przy umiejętnym wykorzystaniu potrafią zadziwić xp


http://img594.imageshack.us/img594/8963/bbbbbbbbc.gif
"Coming back to where you started is not the same as never leaving."

Offline

 

#11 2012-01-26 20:21:12

 kaze

Nowicjusz

status kazakami@aqq.eu
1162305
Zarejestrowany: 2012-01-25
Posty: 11
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

jeśli używa się mocno miękkich materiałów i ołówków to gumka chlebowa w nieodpowiednich rękach potrafi zniszczyć szkic, dlatego ja osobiście preferuje albo automat w HB lub 2H a potem 2B do poprawek na gotowo, jednak jeśli ktoś ma twarde podejście że tak to ujmę to niestety albo przebije papier, albo sprawi ze odcisną się linie i przy twardej ręce twardy ołówek się nie sprawdzi ponieważ przy wielokrotnym poprawianiu jakiegoś elementu sprawimy że na sam koniec przyjdzie nam odbijać całe dzieło na nową kartkę.

P.S. mały trick: pod dłoń podkładaj kartkę jeśli jesteś osoba która rysuje miękkimi ołówkami i ma dość potliwe dłonie, ponieważ w innym wypadku postempluje szkic poduszką dłoni.


Kiedy zniknę, dobrze pilnuj grobu, koniku polny.
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/420368_356785947684433_100000590924765_1285502_2083260727_n.jpg

Offline

 

#12 2012-01-26 21:36:50

 Ikaori

Nowicjusz

Skąd: Yume no tokoro
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 57
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

Gumka chlebowa nadaje się głównie do zabawy na lekcji, poza tym również nie polecam...


漫画家になりたい!

Offline

 

#13 2012-01-27 11:08:33

 Mukuro

Administrator

32973951
Call me!
Skąd: Namimori
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 95
Punktów :   
WWW

Re: Materiały do pracy

Szczerze to mi się zawsze dobrze używało gumki chlebowej bo maże jak dla mnie dość dobrze, ale skoro nie ona to jaka gumka?

Ja jak chodzi o rysowanie to lubie zaczynać pierwszy szkic twardymi ołówkami, ale w przypadku błędu one zostawiają po sobie ślady na papierze które później przy pracy z kredkami wychodzą.

A kredki? Jak wykonujecie pracę w kolorach, to jakich używacie?
Może to już przestarzała metoda używanie kredek ale ja np bardzo lubie bawić się kredkami, co prawda, odcienie maja straszne xD. Ale cóż.

Co do tuszu, ja go lubie uzywac ale wgl nie radze sobie z rastrami xD.


http://img9.imageshack.us/img9/4474/23833974p0.jpg

Offline

 

#14 2012-01-27 15:22:42

 Ikaori

Nowicjusz

Skąd: Yume no tokoro
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 57
Punktów :   

Re: Materiały do pracy

Nie wiem jak się ta gumka nazywa, ale kiedyś w Tesco było, a na obwolucie jest nawet kawałek mangi ;D. Dobrze mi się nią maże...
Kredki akwarelowe są niezłe, ale też trzeba umieć ich używać, bo koleżanka kupiła i ma znimi problem, a tanie nie są...


漫画家になりたい!

Offline

 

#15 2012-01-27 18:04:44

 Mukuro

Administrator

32973951
Call me!
Skąd: Namimori
Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 95
Punktów :   
WWW

Re: Materiały do pracy

Mam za daleko do Tesco xD
A jakoś konkretniej?


http://img9.imageshack.us/img9/4474/23833974p0.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plnmclan